Pacjent Autystyczny w Szczecińskim Gabinecie Stomatologicznym (aktualizacja: Marzec 2023)


Autyzm jest coraz częściej spotykanym zaburzeniem całościowo rozwojowym.

Pacjenci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często doświadczają trudności z interakcjami społecznymi oraz z rozumieniem i adaptowaniem się do zmian w środowisku.

W gabinecie stomatologicznym mogą odczuwać szczególne trudności, takie jak lęk przed nowymi sytuacjami, hałasem i bodźcami zewnętrznymi, trudności z komunikacją werbalną i niewerbalną, a także wrażliwość na dotyk.

Istnieją jednak sposoby zapewniający komfort leczenia tego typu pacjentom.

Po pierwsze, warto dostosować środowisko do potrzeb pacjenta poprzez zmniejszenie bodźców wizualnych i dźwiękowych, na przykład poprzez wykorzystanie słuchawek przeciwhałasowych, niestymulujących plakatów lub zmniejszenie oświetlenia.

Po drugie, ważne jest wykorzystanie jasnego, prostego języka połączonego z niewerbalną komunikacją (uśmiech czy gesty, które ułatwią pacjentowi zrozumienie i nawiązanie kontaktu).

Po trzecie, można wykorzystać techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, pomagające zniwelować stres związany z procedurą stomatologiczną.

Ważne jest również, aby stomatolog był cierpliwy i empatyczny oraz miał świadomość specyficznych potrzeb pacjenta z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Można również skonsultować się z psychologiem lub terapeutą, aby uzyskać dodatkowe wskazówki dotyczące leczenia pacjenta autystycznego w gabinecie stomatologicznym.

W naszym gabinecie nie skupiamy się na początku tylko na zębach i ich leczeniu, gdyż takie podejście może przekreślić całą współpracę. Jeśli rodzic przy rejestracji informuje o zaburzeniach autystycznych, umawiamy wizytę bez dziecka, na której zbieramy wywiad ogólnomedyczny, pozyskujemy informacje o przyjmowanych lekach, alergiach, chorobach współistniejących.

Przebieg leczenia prezentujemy najpierw na gipsowym modelu, gdzie mały pacjent może w sposób namacalny zobaczyć jakie kroki będzie podejmował dentysta. Do dyspozycji mamy także gaz rozweselający, którego zastosowanie znacznie polepsza współpracę z pacjentem.

Wiedzę, jak zapewnić komfort leczenia pacjentom ze spektrum autyzmu, czerpiemy z licznych szkoleń, oraz artykułów specjalistycznych zarówno z prasy polskiej jak i zagranicznej.