W Gabinecie Stomatologicznym Ra-Dent szczególną troską otaczamy naszych najmłodszych Pacjentów. Niezwykle ważne jest dla nas to, aby nasze pociechy były objęte profesjonalną opieką stomatologiczną już od najmłodszych lat, dlatego dużą wagę przykładamy do edukacji i wizyt adaptacyjnych. Dla dzieci wizyta u stomatologa to kolejny etap poznawania świata – odkrywania czegoś nowego, dlatego kluczem do wzajemnej, owocnej współpracy jest zdobycie zaufania maluchów oraz okazanie im cierpliwości i wyrozumiałości.
Należy pamiętać, że to właśnie rodzice odgrywają bardzo ważną rolę w podejściu dziecka do wizyt u stomatologa. Nasz wykwalifikowany personel odpowie na Państwa pytania i udzieli niezbędnych wskazówek, aby leczenie ząbków Państwa pociech przebiegało w bezstresowej atmosferze.
Pierwszy kontakt ze stomatologiem jest dla dziecka dużym przeżyciem, które kształtuje jego późniejsze nastawienie do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Właściwe przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u dentysty oraz prawidłowy jej przebieg to niezwykle ważne czynniki kształtujące późniejszą postawę dziecka wobec leczenia stomatologicznego.
Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym powinna być dla dziecka ciekawym przeżyciem niezwiązanym z bólem. Powinna mieć ona miejsce odpowiednio wcześnie, zanim pojawią się pierwsze potrzeby lecznicze. Ma ona na celu przyzwyczajenie dziecka do nowego otoczenia oraz nawiązanie lepszego kontaktu pomiędzy lekarzem a małym pacjentem.
Pierwsze wizyty w gabinecie Ra-Dent umożliwiają zapoznanie się z gabinetem oraz personelem medycznym. W trakcie spotkania lekarz, często w formie zabawy, oswaja małego pacjenta z urządzeniami stomatologicznymi, demonstruje zasady działania nieznanych dla dziecka urządzeń i przedmiotów. Dzięki temu gabinet staje się dla niego miejscem kojarzonym z zabawą i mile spędzonym czasem.
Po każdej wizycie dzieci mają możliwość wybrania sobie drobnego upominku za dzielną postawę.
Zęby mleczne na skutek niższej mineralizacji niż zęby stałe, są znacznie bardziej podatne na próchnicę, dlatego przebiega ona w nich znacznie szybciej. Z tego względu wizyty kontrolne powinny odbywać się co 3~6 miesięcy – zgodnie z zaleceniami lekarza dentysty. Pierwszą wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym zalecamy odbyć tuż po pojawieniu się pierwszych ząbków u dziecka – około 6-8 miesiąca życia.
Aby zapobiec powstawaniu próchnicy zabiegi higienizacji powinniśmy rozpocząć tuż po urodzeniu dziecka:
Aby wykształcić u naszych pociech prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej w trakcie wyrzynania się zębów mlecznych oraz w późniejszych latach należy:
Wśród zabiegów stomatologii dziecięcej gabinet Ra-Dent oferuje:
Badanie stomatologiczne – czyli przegląd jamy ustnej, ocena zębów pod kątem ubytków próchnicowych, ocena zgryzu celem wykrycia ewentualnych wad zgryzu, ocena ryzyka próchnicy, ocena skuteczności zabiegów higienizacyjnych. Instruktaż higieny jamy ustnej na modelu.
Lakierowanie zębów – czyli fluoryzacja polega na pokryciu powierzchni zębów preparatami z fluorem, prowadzi do zwiększenia odporności szkliwa zębów na kwasy bakteryjne. Zalecamy wykonywanie fluoryzacji u dzieci, co 3-6 miesięcy.
Lapisowanie zębów – zabieg polegający na zabezpieczeniu wyłącznie zajętych procesem próchnicowym powierzchni zębów związkiem azotanu srebra – lapisem – który utwardza zewnętrzną powierzchnię zębów, hamując w ten sposób rozwój próchnicy.
Lakowanie zębów – czyli uszczelnianie naturalnych bruzd, znajdujących się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych. Lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne, zarówno stałe, jak i mleczne. Najlepiej na wizytę udać się tuż po wyrżnięciu zębów; wtedy mamy pewność, że nie są one jeszcze zajęte przez próchnicę. Lakowanie wykonuje się konsekwentnie w trakcie kolejnych wizyt stomatologicznych w miarę pojawiania się kolejnych zębów w buzi dziecka. Lakowanie można przeprowadzić na zębach całkowicie zdrowych. W zębach objętych próchnicą początkową wykonuje się zabieg poszerzonego lakowania.
Leczenie ubytków próchnicowych – leczenie wcześnie wykrytych powierzchniowych, małych ubytków próchnicowych jest całkowicie bezbolesne, przy większych stosujemy znieczulenie miejscowe. Dlatego tak ważne są regularne kontrole u dentysty. Po oczyszczeniu zęba mali Pacjenci mogą wybrać, jaki chcą kolor wypełnienia. Mogą wybierać spośród 7 kolorów: różowy, fioletowy, niebieski, zielony, cytrynowy, złoty, pomarańczowy, srebrny. Na koniec wizyty ”nowy” wyleczony ząb pokazujemy na monitorze przy pomocy kamery wewnątrzustnej. To robi wrażenie!
Leczenie kanałowe zębów mlecznych – gdy mały Pacjent zgłasza się z silnym bólem zęba lub, gdy próchnica w zębie jest tak głęboka, że dochodzi do nerwu zęba, zwanego miazgą, u małych pacjentów przeprowadzamy pewien rodzaj leczenia kanałowego zębów mlecznych. Leczenie nie jest takie same jak w zębach stałych, ale również jest kilkuwizytowe. Na pierwszej wizycie w zależności od stanu początkowego „zatruwa” się zęba lub otwiera się go. Kolejne wizyty to odkażanie zęba, opatrunki i na koniec ostateczne wypełnienie.
Usuwanie zębów mlecznych – Zdarza się, że ząb jest mocno zniszczony próchnicowo i nie da się go przeleczyć kanałowo – wtedy trzeba go usunąć. W związku z tym, że zęby mleczne boczne „trzymają” miejsce dla zębów stałych, po usunięciu przedwczesnym zębów mlecznych trzonowych zalecamy wykonanie utrzymywacza przestrzeni, który zabezpiecza zęby „szóste” stałe przed przemieszczaniem się w miejsce brakującego zęba. Całość działań w związku z usuwaniem ząbków mlecznych jest wykonywana po wcześniejszym znieczuleniu.
Leczenie w sedacji wziewnej (tzw. gaz rozweselający) – Sedacja pozwala na osiągnięcie pełnego komfortu psychicznego i pokonanie bólu oraz umożliwia podjęcie skutecznego leczenia. Jest to mieszanina podtlenku azotu i tlenu, która wywołuje stan fizycznego odprężenia przy jednoczesnym zachowaniu u dziecka podstawowych odruchów i świadomości. Uspokojenie uzyskiwane jest poprzez wdychanie bezwonnego podtlenku azotu z tlenem za pomocą pachnącej maseczki (o zapachu truskawkowym, pomarańczowym czy bananowym) zakładanej na nos.
Podtlenek uspokaja dziecko i sprawia, że chętniej spełnia polecenia lekarza. W trakcie zabiegu stężenie gazu we wdychanym przez malucha powietrzu jest stale kontrolowane przez lekarza, który zachowuje kontakt z dzieckiem przez cały czas trwania zabiegu. Po zakończeniu leczenia, mały pacjent przez kilka minut oddycha czystym tlenem, który usuwa resztki podtlenku z organizmu.
Podobne działanie gaz wykazuje w przypadku dzieci z padaczką. Podanie gazu rozweselającego zwiększa także bezpieczeństwo zabiegu u dziecka z hemofilią, chorobami serca czy nadciśnieniem, zmniejszając lęk i stres, a co za tym idzie nie powodując wzrostu ciśnienia krwi.
Uwaga! Istotne jest, by przed planowanym zabiegiem z wykorzystaniem sedacji wziewnej dziecko nic nie piło i nie jadło przez około 2 godziny. Również istotne jest, aby dziecko miało drożny nos, aby mogło swobodnie oddychać przez maseczkę.
Sedacja nie wskazana jest w przypadku zabiegów stomatologicznych u dzieci z astmą.